IS pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického krajeRegionální agrární komora Pardubického kraje
verze_2019_01Regionální agrární komora Pardubického kraje

Navigace
Aktuality
Události
Videogalerie
Odborné semináře, vzdělávání, výstavy
Informace z Pardubického kraje
Farmařské trhy v Pardubickém kraji
MAS Pardubického kraje
Ekonomika, účetnictví a daně
Dotace pro zemědělství a venkov v ČR
Legislativa ČR a EU
Informace pro obce
Informativní články z ČR a EU
Cross compliance, životní prostředí
Potravinářství
Lesnictví
Ekologické zemědělství
Zemědělské školy a učiliště
Poradenství
Informace SZIF, SRS, SVS, ČIŽP, ÚKZÚZ
Zemědělský výzkum
Živočišná výroba
Zemědělské komodity
MLS - Potravinářský výrobek Pardubického kraje
Regionální potravina
Užitečné kontakty
Partneři
KIS Pardubického kraje
AGROVENKOV o.p.s.
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Domníváte se, že navrhované zastropování přímých plateb po roce 2020 je pro ČR:
nevím
nevím 20%
Počet hlasů : 6025

Web informace
Dnes : ne - 18.8.2019
Svátek má : Helena
Kontaktní email
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Parazitózy masného skotu - projekt
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 143967 ; Vydáno : 22.1. 2019 ; Autor : Lenka Brožková
Informace ČSCHMS

"Vaši paraziti - náš problém" je motto čtyřletého projektu financovaného Ministerstvem zemědělství ČR, který je určen chovatelům masného skotu a na jehož realizaci se společnými silami budou podílet VFU Brno, SVÚ Jihlava a ČSCHMS. Hlavním smyslem projektu je zlepšit poznání dopadu parazitóz na masný skot a posunout společně s chovateli úroveň péče o zdraví zvířat. Chceme provést plošný monitoring helmintóz, analyzovat rezistenci a genetickou diverzitu hlístic a především pak zabránit nárůstu rezistence, která se stává významným problémem. Budeme rádi, když nabídce věnujete pár minut pozornosti, a v případě, že se naše zájmy potkají, odpovíte vyplněním registrace, na základě které vás budeme kontaktovat.

Monitoring původců helmintóz v chovech masného skotu a analýza anthelmintické rezistence a genetické diverzity, 2019-2022


Kdo jsme a proč to děláme?

Nevelký tým našeho projektu tvoří skupina odborníků dvou institucí s dominantním postavením na poli detekce onemocnění zvířat: nositelem projektu je
Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně (Ústav patologické morfologie a parazitologie Fakulty veterinárního lékařství a tým výzkumné skupiny Zoonózy CEITEC VFU) a Státní veterinární ústav v Jihlavě. Třetím partnerem je pak Český svaz chovatelů masného skotu, jehož rolí je především obousměrný kontakt s vámi, chovateli.

Proč parazitózy skotu?

Ekonomika chovu masného skotu je zatížena škálou vnějších vlivů včetně infekčních nemocí. Helmintózy skotu na pastvinách představují celosvětově významná onemocnění s negativním dopadem na zdraví zvířat a na produkci masa a na ekonomické parametry. Zatímco řada parazitů v Evropě postupně ztrácí význam, nákazy gastrointestinálními strongyly představují pro chovatele rostoucí problém z důvodu obtížně udržitelné kontroly parazitů. Nesprávné přístupy k odčervování a aktuální růst rezistentních populací gastrointestinálních strongylů hospodářských zvířat patří mezi problémy v rámci většiny zemí EU. Na rozdíl od řady virových a bakteriálních nákaz není výskyt parazitóz centrálně sledován. Jedná se přitom o velmi dynamickou problematiku odrážející změny v managementu chovů aktuální trendy v preventivním a terapeutickém podávání anthelmintik i importy zvířat ze zahraničí. Zejména v případě výskytu rezistencí a v odhadu současné nákazové situace jsou aktuální data více než žádoucí, s vysokým nárokem na jejich reprezentativnost.

Projekt a jeho cíle

Naší ambicí je reagovat na naprostý nedostatek dat z ČR cestou plošného monitoringu helmintóz v chovech masného skotu a následně provést analýzu rezistence k anthelmintikům kombinovanou s detailní analýzou genetické diverzity parazitických hlístic. Naší ambicí je změnit přístup chovatelů k helmintózám, předejít dalšímu růstu rezistence a omezit tak ekonomický dopad helmintóz a zlepšit zdravotní stav stád masného skotu tam, kde je to třeba.

Co jako chovatel získáte?

Zapojením do projektu zcela bezplatně získáte aktuální informaci o tom, jestli se vašich stádech vyskytují parazité, kteří to jsou a v jakém počtu. Samotná tato informace by vám měla říci, jak účinný je váš dosavadní antiparazitární program a jestli je účelné v něm něco měnit. V těch chovech, kde se helminti vyskytují v množstvích ovlivňujících zdraví zvířat, společně s vámi zanalyzujeme podávání anthelmintik v posledních letech a tam, kde výsledky budou ukazovat na možnost rezistence k léčivům, provedeme jednoduché testy. Na jejich základě vám budeme moci doporučit, jak a čím vaše zvířata odčervovat. Neočekáváme, že ve všech chovech bude alarmující situace a je dost možné, že po vstupním vyšetření právě vám sdělíme, že je vše v pořádku.
Jinými slovy, vy chováte krávy, krávy mají parazity a my je umíme diagnostikovat. A v případě, že nějaké parazitární onemocnění představuje ve vašich stádech potenciální problém, věříme, že umíme vám jej pomoci vyřešit.

Co od vás očekáváme?

Především váš zájem o věc, komunikaci a spolupráci. Veškerá diagnostika se provádí na základě vyšetření vzorků trusu, v průběhu projektu budeme potřebovat vaší pomoc s jejich odběrem, stejně jako informace o antiparaziticích, která jste vy a vaši veterináři v chovech používali.

Webové stránky projektu najdete na adrese www.parazitozyskotu.cz.


Jak to probíhá?

Fáze 1: vaše registrace a vstupní komunikace

- vyplníte krátkou vstupní online přihlášku na webu projektu
www.parazitozyskotu.cz
- my vás budeme kontaktovat a dohodneme s vámi individuálně detaily odběru vzorků pro parazitologické vyšetření

Fáze 2: rutinní parazitologické vyšetření

- od každého z vašich stád bude potřeba odebrat příslušný počet vzorků trusu (většinou 30-60 vzorků na stádo)
- tam, kde to charakter chovu umožní, upřednostňujeme kvůli adresnější diagnostice vzorky od jednoznačně identifikovaných zvířat
- na základě počtu vašich stád/zvířat vám předem dodáme materiál na odběr trusu (sáčky, popisovače, přesnou metodiku) a přepravní obaly
- čerstvé a označené vzorky trusu předem domluveným způsobem doručíte do laboratoře
- bude provedeno komplexní parazitologické vyšetření třemi metodami detekce helmintů (tzv. flotace, sedimentace a larvoskopie)
- do 10 dnů od odběru vzorků od nás vámi preferovanou formou (email, pošta) obdržíte kompletní protokol s výsledky
- tam kde se parazité vyskytnou a kde to bude žádoucí vás budeme kontaktovat s dalšími informacemi

Fáze 3: test rezistence k anthelmintikům

- ve stádech, kde by vyšší výskyt helmintů naznačoval možnou existenci anthelmintické rezistence, s vámi a ošetřujícím veterinářem budeme konzultovat používaná antiparazitika v uplynulých 2-3 letech
- provedeme další odběry a tzv. testy FECRT, což znamená, že bude potřeba od identifikovaných zvířat znovu odebrat trus, vyšetřit jej v laboratoři, zvířata odčervit zvoleným antiparazitikem a vyšetření trusu opakovat
- v těchto situacích s vámi budeme detaily metodiky předem diskutovat a při odběrech a aplikaci anthelmintik bychom rádi asistovali a usnadnili tak dopravu materiálu do laboratoře.

Co se stane s výsledky a jak je využijeme?

Výsledky týkající se vašeho konkrétního chovu budou sdíleny jen mezi členy úzkého řešitelského týmu a vám budou bezodkladně sděleny v plném rozsahu písemnou formou. O tom, jak s nimi naložíte, budete rozhodovat jen vy sami. Výsledky s vámi budeme konzultovat a v případě vašeho zájmu společně s vámi a s vaším veterinárním lékařem najdeme pro vás optimální řešení.
Tam, kde se helminti ve stádě vyskytnou, budeme parazity z trusu zvířat izolovat a následně archivovat ve vzniklé kryobance. Ta bude k dispozici pro další výzkum jak nám, tak případným dalším zájemcům kdykoli v blízké či vzdálenější budoucnosti.
Anonymizované výsledky použijeme v rámci celkových analýz situace v České republice sdílených s MZe, data budou prezentována v odborném tisku, v rámci seminářů, které budeme pro vás a odbornou veřejnost organizovat, a na webových stránkách projektu. Výsledky budeme prezentovat v přehledech a mapách vždy pouze na úrovni vyšších správních celků tak, aby nemohly být v žádném případě spojovány s konkrétním chovem, farmou, majitelem.

Kontaktní informace:

Ing. Ilona Pšenková, Ph.D.
CEITEC VFU
Palackého 1946/1, Brno
email:
ilona.psenkova@gmail.com
tel: +420 723 005 034

Vedení projektu:

Prof. MVDr. David Modrý, Ph.D., VFU Brno
MVDr. Petr Václavek, Ph.D., SVÚ Jihlava
Kamil Malát, DiS., ČSCHMS

 

Zdroj: ČSCHMS


Aplikace
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc srpen 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Dnešní články
Nukleový chov přeštického černostrakatého prasete v Kostelci nad Orlicí
JAKÁ BYLA ZISKOVOST CHOVU KRAV BEZ TRŽNÍ PRODUKCE MLÉKA V ČR?
Změny v rezistenci mandelinky bramborové vůči insekticidům
VÝVOJ A PERSPEKTIVY VÝROBY MLÉKA VE SVĚTĚ
Oves hluchý - významný plevel nejen jarních obilnin
Choroby obilnin (12) - Rzivost obilnin (2.)
Rezidua herbicidů v zelenině a možnosti jejich eliminace
Je nežádoucí úlet postřiku nebezpečný?
Výsledky pokusů s přípravky proti mandelince bramborové v roce 2018
Regulace, stimulace a fungicidní ochrana pšenice ve variabilních podmínkách

Nejčtenější články
Selen: základní živina pro zvířata a lidi
Učinnější rozmetání hnojiv
Mortalita selat zalehnutím prasnicemi
Porovnání welfare mezi druhy zvířat
Pšenice tolerantní k suchu
Trendy v zemědělské technice - RV
Cílené dávky proteinu snižují náklady na krmení
Postřikovače na výstavě Cereals 2006
Jak naleznete vhodné energetické rostliny pro svůj pěstební region
Zlepšit polní hygienu

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 36 Zobrazit následující
Agroporadenství

Agroporadenství
Agronormativy

Agronormativy
Nitrátová směrnice

Nitrátová směrnice
 Ekologické zemědělství

Ekologické zemědělství
Studie o zemědělství ve světě

Studie o zemědělství ve světě
Agrární poradensko informační centrum AK ČR

Agrární poradensko informační centrum AK ČR
ASOCIACE SOUKROMÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR

ASOCIACE SOUKROMÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR
Zemědělský svaz ČR

Zemědělský svaz ČR
MZe

MZe
Bezpečnost a kvalita potravin

Bezpečnost a kvalita potravin
Státní zemědělský intervenční fond

Státní zemědělský intervenční fond
Česká inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí
Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa ČR
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Kontrola ekologického zemědělství, o.p.s.

Kontrola ekologického zemědělství, o.p.s.
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s.

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s.
Portál životního prostředí ČR

Portál životního prostředí ČR
Rozvoj Pardubického kraje

Rozvoj Pardubického kraje
Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje

Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje
AGRIS -agrární portál

AGRIS -agrární portál
AGROWEB - zemědělský internetový portál

AGROWEB - zemědělský internetový portál
Společnost mladých agrárníků ČR

Společnost mladých agrárníků ČR
Českomoravské sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu

Českomoravské sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu
Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR
ÚZEI Praha

ÚZEI Praha
MAS Orlicko

MAS Orlicko
Turistický portál Pardubického kraje

Turistický portál Pardubického kraje
PRO-BIO

PRO-BIO
Bílé plus

Bílé plus
Lovecké potřeby

Lovecké potřeby
APETITFESTIVAL

APETITFESTIVAL
Klas Nekoř, a.s.

Klas Nekoř, a.s.
Regionální Agrární komora Pardubického kraje

Regionální Agrární komora Pardubického kraje
Reznictví_Sloupnice_E-SHOP

Reznictví_Sloupnice_E-SHOP