IS pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického krajeRegionální agrární komora Pardubického kraje
verze_2019_01Regionální agrární komora Pardubického kraje

Navigace
Aktuality
Aktuality
Události
Videogalerie
Odborné semináře, vzdělávání, výstavy
Informace z Pardubického kraje
Farmařské trhy v Pardubickém kraji
MAS Pardubického kraje
Ekonomika, účetnictví a daně
Dotace pro zemědělství a venkov v ČR
Legislativa ČR a EU
Informace pro obce
Informativní články z ČR a EU
Cross compliance, životní prostředí
Potravinářství
Lesnictví
Ekologické zemědělství
Zemědělské školy a učiliště
Poradenství
Informace SZIF, SRS, SVS, ČIŽP, ÚKZÚZ
Zemědělský výzkum
Zemědělské komodity
MLS - Potravinářský výrobek Pardubického kraje
Regionální potravina
Užitečné kontakty
Partneři
KIS Pardubického kraje
AGROVENKOV o.p.s.
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Domníváte se, že navrhované zastropování přímých plateb po roce 2020 je pro ČR:
nevím
nevím 20%
Počet hlasů : 5115

Web informace
Dnes : út - 23.4.2019
Svátek má : Vojtěch
Kontaktní email
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Česko zaostává ve zlepšování klecových chovů. Alternativy už přitom existují
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 143524 ; Vydáno : 8.11. 2018 ; Autor : Lenka Brožková
Česko zaostává ve zlepšování klecových chovů. Alternativy už přitom existují

Většina slepic, králíků či křepelek stráví téměř celý svůj život v kleci. Situace se mezi státy EU liší, některé již takové chovy zcela zakázaly, jiné to plánují. Přestože Česko plní evropskou legislativu, má ještě co dohánět. V Evropě běží v plném proudu sběr podpisů pod evropskou občanskou iniciativu, která si klade za cíl skoncovat s chovy v klecích a nevhodných zařízeních.

Podle české Společnosti pro zvířata žije stále 290 milionů z celkového počtu 498 milionů evropských slepic v klecových velkochovech. V ČR se v klecích chová asi 87,6 % slepic nosnic z celkového počtu přibližně 4,1 milionu v zemědělském sektoru.

Problém se však netýká pouze slepic.

Ochránci zvířat také uvádí, že v EU je v klecích chováno 320 až 340 milionů králíků ročně, z nich podle statistik Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) stráví život v klecích téměř každý (99 %). Podobná situace panuje i v Česku. Podle statistiky českého ministerstva zemědělství žije u nás asi 175 tisíc králíků ve velkochovech, z toho téměř každý králík (96-99 %) v klecích.

Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD, S&D) dodává, že až 90 % všech prasnic ve velkochovech stráví třetinu svého života v porodních klecích či kotcích. Ani chov brojlerů ve stodolách není z hlediska životních podmínek o mnoho lepší.

„Život prasnice je například orientovaný porodním turnusem, zatímco brojler za svůj krátký život, který se pohybuje v rozmezí 5-7 týdnů, zažije pouze výkrm, stres a porážku. Zvířata pak vlivem takového zacházení trpí různými onemocněními, parazity, úbytkem kostní tkáně, dýchacími a zažívacími problémy či dermatitidami,“ vysvětluje Poc.

Situace v Evropě se zlepšuje

Podobné podmínky jako v Česku panují také ve Francii, Itálii a Polsku, kde chovají většinu slepic a téměř všechna prasata a králíky v klecích. Nejhůře jsou na tom v pobaltských zemích, v jižní Evropě, Slovensku, Slovinsku, Rumunsku a Bulharsku.

Naopak některé země, jako například Velká Británie, Rakousko nebo Německo, už klecové chovy nosnic zcela zakázaly. Informovala o tom organizace Obraz – Obránci zvířat.

V Lucembursku už se nesmí chovat nosnice v tzv. obohacených klecích, v nichž mají slepice prostor velký asi jako papír A4. Králíci mají takový prostor ještě menší. Neplatí to v Belgii, Rakousku nebo Německu, které postupně takové chovné prostředky stahují nebo zcela zakazují. Ve Švédsku se zase již nepoužívají klece pro chov prasnic, jak uvádí mezinárodní organizace Soucit ve světovém zemědělství (CIWF), která iniciovala evropskou petici.

Slepice jsou místo toho chovány na podestýlce, ve volném prostorném výběhu, nebo v ekologickém chovu, upřesňuje Pavel Buršík z organizace Obraz, který koordinuje kampaň proti klecovým vejcím.

„Tyto formy chovu jsou vůči slepicím ohleduplnější, poskytují jim více prostoru a mohou se v nich věnovat svým přirozeným potřebám jako je hrabání nebo čištění se popelením,“ dodává Buršík s tím, že v Česku je takových klecí jen desetina.

Cíl je  změnit legislativu v celé Evropské unii.

Web kampaně „Konec doby klecové“ rovněž uvádí, že například v Rakousku a Nizozemí jsou zakázané holé klece, povoleny jsou tzv. „obohacené“ klece, které díky evropské směrnici nahradily od roku 2012 v celé EU klasické bateriové klece.

„Obohacené klece obsahují snášková hnízda, napájecí a krmný systém, hřady, popeliště, místo pro broušení drápů, sběrný systém vajec a trusný pás. Navíc v moderních klecových chovech je v každé kleci jen 10 slepic, které mají mezi sebou vytvořenou určitou hierarchii,“ popisuje předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá a dodává, že takové klece poskytují mnohem lepší životní podmínky než dříve.

S tím ale nesouhlasí ochránci zvířat, podle nichž tyto inovace jen nepatrně zvětšují prostor pro život zvířat.

Pakliže již některé evropské země od klecí zcela ustoupily, není podle Buršíka důvod, proč by se tento pozitivní trend vyhnul Česku a dalším evropským zemím, které tak ještě neučinily.

„Je zřejmé, že tomuto trendu se budou muset v dohledné době přizpůsobit i čeští drůbežáři, protože vlna závazků velkých odběratelů dorazila i k nám,“ doplňuje Romana Šonková, česká zástupkyně CIWF.

Alternativy tu už jsou

Zcela zakázány jsou dnes klecové chovy v biochovech. To znamená, že krmivo pro zvířata musí pocházet z organického zemědělství a nesmí se používat antibiotika či stimulátory růstu. Konečný produkt je tak kvalitnější, zato ale dražší kvůli nákladnější výrobě.

Jednou z alternativ pro velkochovy nosnic bez tristních klecí by podle předsedkyně Drůbežářské unie mohly být podlahové systémy chovu, kde se nosnice pohybují v otevřených voliérách. Sama v tom ale vidí spíše negativa.

„Tisíce slepic na jednom místě nemají jasně danou hierarchii a dochází k jejich vzájemným útokům a následnému kanibalismu. Úhyny v podlahových systémech jsou podstatně větší než v klecích, což potvrzují i různé vědecké studie,“ vysvětluje Dlouhá a dodává, že vejce vyprodukovaná v těchto systémech jsou mnohem více kontaminována mikroby z podestýlky.

Podle Dlouhé náhradní řešení potřeba nejsou, protože například mimořádné kontroly Státní veterinární správy nezjistily nevyhovující podmínky. Naopak potvrdily, že chovatelé splňují platnou legislativu EU. Kromě toho, nové technologie nahrazující staré chovy nejsou levnou záležitostí a řada chovatelů proto nemá prostředky na rekonstrukci.

Občané se již dnes mohou vyhnout vejcím pocházejícím z klecových chovů a nekupovat tak ty, které jsou označené číslem 3 na prvním místě kódu na skořápce a textem „vejce nosnic v klecích“ na obalech. Podle ČTK už navíc většina obchodních řetězců ohlásila, že chce s nákupem vajec z klecových chovů skončit k roku 2025.

Náhrady existují i u dalších zvířat.

„U křepelek jsou neklecové chovy podobné jako u nosnic, u králíků je to vnitřní tzv. parkový systém či volný chov s výběhem, březí prasnice lze chovat ve skupinových kotcích a pro rodící a kojící prasnice byly vyvinuty různé typy volných kotců, které umožňují přirozenou přípravu a průběh porodu a péče o selata. Novorozená telata se mohou například chovat ve dvojicích v prostorných kotcích,“ uvádí Šonková, která zároveň upozornila, že kromě chovatelské praxe se musí změnit nastavení evropských i národních dotací.

„K této evoluci už rozhodně čas nazrál,“ uzavřela hlavní aktivistka.

Pokud by předložená Evropská občanská iniciativa skutečně uspěla a nasbírala potřebný počet podpisů, Evropská komise na základě ní může předložit novou legislativu. Tu by následně spolu museli projednat a schválit Evropský parlament a Rada ministrů a ČR by ji pak musela přijmout do svého právního řádu. Proces přijímání nového předpisu tak zabere nějaký čas, chovatelé by se proto mohli na změny dostatečně připravit.

„Je navíc pravděpodobné, že by bylo stanovené přechodné období pro zavedení alternativních systémů,“ myslí si Šonková.

Dlouhodobý boj za bezklecové chovy

Celoevropskou kampaň za konec klecových chovů vede organizace CIWF již od roku 2014, aby zabránila používání klecí pro hospodářská zvířata v EU. V Česku se na kampani podílela Společnost pro zvířata.

Díky kampani byla v roce 2016 europoslancům předložena petice více než 600 tisíc Evropanů včetně Čechů vyzývající Evropský parlament k zákazu holých drátěných klecí pro králíky chované pro hospodářské účely ve velkochovech. Na základě toho bylo loni v březnu schváleno nezávazné parlamentní usnesení, které žádá Komisi o předložení návrhu legislativy v této věci.

Samotnou občanskou iniciativu již dnes podporuje asi 130 organizací na ochranu zvířat a životního prostředí z celé Evropy. Z tiskové zprávy CIWF vyplývá, že je to poprvé v historii EU, co se tak velký počet organizací spojuje ve společné kampani na ochranu hospodářských zvířat.

Zdroj: Euractiv.cz


Aplikace
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc duben 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Dnešní články
Návod na provádění zákresů v jednotné žádosti 2019
Cenové hlášení - vejce 15. týden
Cenové hlášení obiloviny
Trh s biopotravinami
Režim poukazů po novele zákona o DPH
Cenové hlášení - ovoce zelenina
Upozornění pro žadatele o podporu v opatření 2.4. Recirkulační zařízení a průtočné systémy s dočišťováním -chyby identifikované Auditním orgánem
Doporučení firmám pro zrychlení procesu získávání pracovníků ze zahraničí (Ukrajiny)
Daňové přiznání k DPH a kontrolní hlášení
Informace k novelám zákona o DPH

Nejčtenější články
5. konferenci k environmentální výchově, vzdělávání a osvětě
Ministři se dohodli na budoucí podpoře venkova
Strategický plán EU na sjednocení programů rozvoje venkova
Výnosy obilí v Královéhradeckém i Pardubickém kraji jsou nižší
Nový zákon o nemocenském pojištění
Zpřesnění dotací 9.F - Podpora poradenství v zemědělství
IBR- metodika kontroly zdraví zvířat
INTERREG IIIC v Pardubicích
METODIKA K PROVÁDĚNÍ NAŘÍZENÍ VLÁDY Č. 241/2004 Sb., o podmínkách provádění pomoci méně příznivým oblastem a oblastem s ekologickými omezeními, ve znění nařízení vlády č. 121/2005 Sb.
Důležité informace RRA Pardubického kraje

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 36 Zobrazit následující
Agroporadenství

Agroporadenství
Agronormativy

Agronormativy
Nitrátová směrnice

Nitrátová směrnice
 Ekologické zemědělství

Ekologické zemědělství
Studie o zemědělství ve světě

Studie o zemědělství ve světě
Agrární poradensko informační centrum AK ČR

Agrární poradensko informační centrum AK ČR
ASOCIACE SOUKROMÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR

ASOCIACE SOUKROMÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR
Zemědělský svaz ČR

Zemědělský svaz ČR
MZe

MZe
Bezpečnost a kvalita potravin

Bezpečnost a kvalita potravin
Státní zemědělský intervenční fond

Státní zemědělský intervenční fond
Česká inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí
Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa ČR
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Kontrola ekologického zemědělství, o.p.s.

Kontrola ekologického zemědělství, o.p.s.
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s.

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s.
Portál životního prostředí ČR

Portál životního prostředí ČR
Rozvoj Pardubického kraje

Rozvoj Pardubického kraje
Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje

Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje
AGRIS -agrární portál

AGRIS -agrární portál
AGROWEB - zemědělský internetový portál

AGROWEB - zemědělský internetový portál
Společnost mladých agrárníků ČR

Společnost mladých agrárníků ČR
Českomoravské sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu

Českomoravské sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu
Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR
ÚZEI Praha

ÚZEI Praha
MAS Orlicko

MAS Orlicko
Turistický portál Pardubického kraje

Turistický portál Pardubického kraje
PRO-BIO

PRO-BIO
Bílé plus

Bílé plus
Lovecké potřeby

Lovecké potřeby
APETITFESTIVAL

APETITFESTIVAL
Klas Nekoř, a.s.

Klas Nekoř, a.s.
Regionální Agrární komora Pardubického kraje

Regionální Agrární komora Pardubického kraje
Reznictví_Sloupnice_E-SHOP

Reznictví_Sloupnice_E-SHOP