IS pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického krajeRegionální agrární komora Pardubického kraje
BannerRegionální agrární komora Pardubického kraje

Navigace
Aktuality
Události
Videogalerie
Odborné semináře, vzdělávání, výstavy
Informace z Pardubického kraje
Farmařské trhy v Pardubickém kraji
MAS Pardubického kraje
Ekonomika, účetnictví a daně
Dotace pro zemědělství a venkov v ČR
Legislativa ČR a EU
Legislativa ČR
Informace pro obce
Informativní články z ČR a EU
Cross compliance, životní prostředí
Potravinářství
Lesnictví
Ekologické zemědělství
Zemědělské školy a učiliště
Poradenství
Informace SZIF, SRS, SVS, ČIŽP, ÚKZÚZ
Zemědělský výzkum
Zemědělské komodity
Potravinářský výrobek Pardubického kraje
Regionální potravina
Užitečné kontakty
Partneři
KIS Pardubického kraje
AGROVENKOV o.p.s.
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Domníváte se, že navrhované zastropování přímých plateb po roce 2020 je pro ČR:
nevím
nevím 24%
Počet hlasů : 1392

Web informace
Dnes : st - 19.9.2018
Svátek má : Zita
Kontaktní email
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


První měsíce provozu EET přinesly pokuty za devět milionů
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 140799 ; Vydáno : 6.9. 2017 ; Autor : Ing. Vladimír Šabata
První měsíce provozu EET přinesly pokuty za devět milionů

První měsíce provozu EET přinesly pokuty za devět milionů

Po prvních obavách se stále více množí případy porušování pravidel elektronické evidence tržeb. Velká část restaurací a obchodů nevydává zákazníkům účtenky. Na rozdíl od některých zemí totiž jejich převzetí není povinné.

Zatímco v restauracích a hotelech funguje elektronická evidence tržeb od prosince loňského roku, pro obchody a velkoobchody platí od letošního března. Finanční správa od té doby do poloviny července udělila 919 pokut v hodnotě 7 milionů 237 korun.

Dalších 3126 porušení povinností řešily finanční úřady ve správním řízení, z nich již ve 114 případech rozhodly o pokutách v celkové výši 1 milion a 769 tisíc korun. V Praze již Finační správa kvůli EET uzavřela jednu provozovnu.

Nákupů bez účtenky přibývá

Jenže podle samotných obchodníků, kteří se snaží podnikat poctivě, v poslední době začíná masivně přibývat případů, kdy prodejci nebo restauratéři účtenky zákazníkům nevydávají. EET, podobně jako řada předchozích opatření proti daňovým únikům, tak stále více dopadá jen na seriózní podnikatele, těm nepoctivým se daří evidenci vyhýbat.

„Dnes a denně se přesvědčujeme, že ti podnikatelé, u nichž v minulosti nebylo běžné účtenky vydávat, tržby neevidují a je naprosto běžný dotaz, jestli účtenku s EET chcete, nebo ne,“ upozorňuje Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO).

Na rozdíl od některých zemí totiž zákazníci v Česku nemají povinnost převzít účtenku. Bez této povinnosti se pak v obchodech a restauračních zařízeních dostávají do obtížné pozice a v případě, kdy účtenku nedostanou automaticky, si o ní většinou neřeknou.

„Pokud jde o povinnost převzít účtenku, trvali jsme na tom už od začátku a rovněž jsme to podávali jako návrh i v rámci oficiálního připomínkového řízení. Bohužel, návrh na povinnost převzít účtenku, jak je tomu v Itálii nebo na Tchaj-wanu, byl ze zákona vypuštěn a místo toho byla vymyšlena poněkud neefektivní účtenková loterie,“ dodává Zdeněk Juračka.

Proti loterii má určité výhrady i Hospodářská komora. „Účtenkovou loterii, která se stane součástí elektronické evidence tržeb, považujeme za kontroverzní. V určité míře totiž bude stát nepochybně konkurovat soukromé nabídce ze strany loterního průmyslu,“ říká mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

„Navrhovali jsme, že daleko logičtějším pojetím by byla konstrukce loterie adresovaná prodejcům zboží nebo služeb, kteří přijímají platby v hotovosti. Dávalo by smysl jako pozitivní stimulaci k dobrovolnému plnění evidenčních a vůbec daňových povinností – stranou ponechme diskuzi o jejich obsahu i rozsahu – losovat mezi zaevidovanými tržbami ty, které by přinesly vítězným podnikatelům prémii v podobě slevy na dani z příjmů. Tuto slevu by si podnikatel mohl uplatnit při jakékoliv budoucí úhradě daně,“ dodává Miroslav Diro.

Přesné dopady EET zatím nejsou známy

Finanční správa si fungování EET pochvaluje, jeho dopady však zatím přesně zmapované nemá. „Vyšší nárůst inkasa DPH je bezesporu způsoben vlivem zavedených opatření, z nichž nejvýznamnější jsou kontrolní hlášení a nově také EET. Finanční správa samozřejmě pracuje na průběžném vyhodnocování, avšak v tuto chvíli není odhad vlivu EET k dispozici,“ říká mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Omezení nekalé konkurence si pochvaluje i Hospodářská komora. „Z hlediska nastavení férovějšího podnikatelského prostředí je jisté, že EET eliminovala přinejmenším část konkurenčních výhod, kterým se těšila nekalá konkurence těch podnikatelů, kteří si řádně plní odvodové povinnosti vůči státu,“ říká Miroslav Diro. S tím souhlasí i ekonomové. „Zavedení EET proběhlo poměrně hladce, nevyskytly se žádné výraznější technické problémy. Lze říci, že EET plní svou funkci podle očekávání," říká David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

„Nová opatření na zamezení daňových úniků pomohla ke zvýšení daňových příjmů. Inkaso DPH roste rychleji, než by odpovídalo vývoji ekonomiky. Těžko se však odlišuje přínos kontrolního hlášení a EET," dodává David Marek.

„Podstatné ovšem je, že se dosavadní vlny týkají oblastí, kde je relativně snadno organizovatelná kontrola ze strany státních orgánů, zda dotčení podnikatelé evidenční povinnosti skutečně plní,“ dodává Miroslav Diro.

Podle AČTO se nenaplnily černé scénáře, že kvůli zavedení EET budou hromadně krachovat menší provozovny. „Od našich obchodníků víme, že od spuštění EET v maloobchodě došlo k minimálnímu úbytku prodejen. Prodejny, které skončily v důsledku EET evidujeme v řádu nižších desítek, přičemž mnoho prodejen pouze změnilo IČO,“ podotýká Zdeněk Juračka.

Přesto celková situace v oboru není podle něj příznivá. „Několik set prodejen s potravinami, zejména těch nejmenších, končí z důvodů mnohem závažnějších, jako je například ekonomická neudržitelnost v malých obcích, což přímo souvisí s nekalými obchodními praktikami konkurence, včetně používání podnákupních a podnákladových cen. To je věc, na kterou by se mělo ministerstvo financí nyní zaměřit,“ zdůrazňuje Zdeněk Juračka.

První velký dodavatel pokladen skončil

V polovině července se na chodu EET podepsal také pád jednoho z dodavatelů pokladních systémů. Firma E.E.T. One je v insolvenci a své zákazníky informovala, že musí přejít ke konkurenci. „Tento případ navíc nemusí být jediný - necelý rok od startu EET mají někteří hráči stále více pokladen naskladněných než prodaných,“ upozorňuje šéf společnosti Storyous Igor Třeslín.

„Vyplňuje se přesně to, před čím Storyous varoval - dodavatelé systémů, kteří svůj produkt vyvinuli jen kvůli EET, nepřežijí. A stejně tak se do problémů dostanou ti, kteří přecenili své síly při ‚EET smršti‘. Dolů je stáhnou náklady za obří marketingové kampaně i klientský servis,“ dodává Igor Třeslín.

E.E.T. One navíc po několika dnech od insolvence přestala poskytovat zákazníkům připojení do systému evidence tržeb. Podnikatelé využívající jejích služeb se tak ocitli mimo zákon. Finanční správa řeší situaci jako poruchu pokladního zařízení, tyto poplatníky za porušení evidenční povinnosti proto nepokutuje a dala jim čtrnáct dní na přechod k jinému systému.

Třetí fáze EET je naplánována na 1. březen 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také vybraní řemeslníci či další služby.

Dalibor Dostál


Aplikace
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc září 2018 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dnešní články
Ministerstvo zemědělství výrazně omezí používání glyfosátu, od ledna zakáže jeho plošnou aplikaci
Seminář - Novela stavebního zákona z pohledu zemědělství
Voda a další osvěžovadla z daňového pohledu
Zahájení činnosti v potravinářství
Novela nařízení vlády č. 43/2018 Sb., o podmínkách poskytování plateb pro horské oblasti
Přehled zákonů, vyhlášek a nařízení týkající se zemědělské výroby a rozvoje venkova k 31. červenci 2018
Nové potravinářské předpisy EU – květen 2018
Poslanecká sněmovna schválila novelu daňového řádu
Nové potravinářské předpisy EU – duben 2018
Přehled zákonů, vyhlášek a nařízení týkající se zemědělské výroby a rozvoje venkova k 31. květnu 2018

Nejčtenější články
Ministři se dohodli na budoucí podpoře venkova
Strategický plán EU na sjednocení programů rozvoje venkova
IBR- metodika kontroly zdraví zvířat
Zákon o ochraně ovzduší č.472/2005 Sb.
Komise stanovila maximální množství dioxinů a polychlorovaných bifenylů v potravě
Vyhláška, kterou se vyhlašuje Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a stanoví její bližší ochranné podmínky
Pozor na povinnosti
Vyhláška č. 324/2005 Sb.
Vyhláška č. 330/2005 Sb.
Vyhláška, kterou se stanoví vzory formulářů pro hlášení osob pěstujících mák setý nebo konopí a způsob vyplňování a nakládání s uvedenými formuláři

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 36 Zobrazit následující
Agroporadenství

Agroporadenství
Agronormativy

Agronormativy
Nitrátová směrnice

Nitrátová směrnice
 Ekologické zemědělství

Ekologické zemědělství
Studie o zemědělství ve světě

Studie o zemědělství ve světě
Agrární poradensko informační centrum AK ČR

Agrární poradensko informační centrum AK ČR
ASOCIACE SOUKROMÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR

ASOCIACE SOUKROMÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR
Zemědělský svaz ČR

Zemědělský svaz ČR
MZe

MZe
Bezpečnost a kvalita potravin

Bezpečnost a kvalita potravin
Státní zemědělský intervenční fond

Státní zemědělský intervenční fond
Česká inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí
Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa ČR
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Kontrola ekologického zemědělství, o.p.s.

Kontrola ekologického zemědělství, o.p.s.
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s.

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s.
Portál životního prostředí ČR

Portál životního prostředí ČR
Rozvoj Pardubického kraje

Rozvoj Pardubického kraje
Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje

Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje
AGRIS -agrární portál

AGRIS -agrární portál
AGROWEB - zemědělský internetový portál

AGROWEB - zemědělský internetový portál
Společnost mladých agrárníků ČR

Společnost mladých agrárníků ČR
Českomoravské sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu

Českomoravské sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu
Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR
ÚZEI Praha

ÚZEI Praha
MAS Orlicko

MAS Orlicko
Turistický portál Pardubického kraje

Turistický portál Pardubického kraje
PRO-BIO

PRO-BIO
Bílé plus

Bílé plus
Lovecké potřeby

Lovecké potřeby
APETITFESTIVAL

APETITFESTIVAL
Klas Nekoř, a.s.

Klas Nekoř, a.s.
Regionální Agrární komora Pardubického kraje

Regionální Agrární komora Pardubického kraje
Reznictví_Sloupnice_E-SHOP

Reznictví_Sloupnice_E-SHOP